Magyarország Kormányának bejelentése alapján vészhelyzeti protokoll került bevezetésre, mely március 17-től kiegészült az üzletek, vendéglátóhelyek 15:00 óra utáni bezárásával az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány megelőzése, illetve következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében elrendelt veszélyhelyzet során teendő intézkedésekről (III.) szóló 46/2020. (III. 16.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Korm. rendelet) foglalt szabályok szerint. A Korm. rendelet 1. § (2) bekezdése kimondja, hogy a vendéglátó üzletben 15.00 óra után 06.00 óráig az élelmiszer elvitelre történő megrendelése és átvétele, valamint a vételár megfizetése céljából és időtartamára korlátozódóan megengedett a tartózkodás. A szigorítások célja a magyar emberek egészségének megóvása azáltal, hogy a szoros kontaktusok lehetősége minimális legyen.
Magyarországon a lakosság az első korlátozó intézkedések bevezetése óta folyamatos tájékoztatást kap arról, hogy nincs áruhiány, az ételek, élelmiszerek felhalmozása nem szükséges, az országon belüli és a nemzetközi fuvarozás nem áll le. Ennek megfelelően az élelmiszerüzletek, vendéglátóhelyek, közétkeztetési konyhák folyamatosan tudják pótolni raktárkészletüket.
A jelenlegi helyzetben Magyarország lakosságának egy része továbbra is igénybe veszi a közétkeztetést, a szociális intézményekben, a fekvőbeteg ellátó intézményekben, vagy akár az azt igénylő gyermekek esetében az oktatási-, nevelési intézményekben. Járványos időszakon kívüli időben is alapvető elvárás a közétkeztetéssel szemben, hogy minden esetben a fogyasztók egészségi állapotának megfelelő, egészséges ételt biztosítson. Nincs ez máshogy a jelenlegi helyzetben sem, sőt. Most még nagyobb hangsúlyt kell fektetnie minden közétkeztetőnek arra, hogy az általa készített ételek változatosak, zöldségben, gyümölcsben dúsak legyenek, mely hozzájárulhat az immunrendszer erősítéséhez. Fontos nemzetgazdasági érdeke mindannyiunknak, hogy minél kevesebb beteg legyen és a betegek minél könnyebben és gyorsabban vészeljék át a fertőzést. Ennek elérésében nélkülözhetetlen szerepet látnak el a magyarországi közétkeztetési szolgáltatást nyújtók.
Magyarországon a közétkeztetést, a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet (a továbbiakban: közétkeztetési rendelet) szabályozza, mely maximálisan lehetővé teszi a fenti célok elérését, tehát a fogyasztók egészségi állapotának megfelelő étellel történő ellátását, a változatos, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételek elkészítését. A közétkeztetési ellátást igénybe vevők között megtalálhatóak a táplálkozási allergiában, intoleranciában szenvedő gyermekek, idősek egyaránt, akik számára kizárólag a közétkeztetési rendelet előírásai biztosítják a szükséges ételeket. A közétkeztetési rendelet nélkül nem lenne szabályozva a diétás étkeztetés sem, így több ezren esnének el attól az alapvető joguktól, hogy egészségi állapotuknak megfelelő ételhez jussanak.
A közétkeztetési rendelet előírásainak betartása az új koronavírus miatt kialakult járványügyi vészhelyzet időszaka alatt továbbra is kötelező.
Az egészséges ételek készítése, valamint a biztonságos ételkészítés egymástól elválaszthatatlan, így egyiket sem lehet a másik fölé rendelni. A közétkeztetésben történő ételkészítés során mindkettő szempont alapkövetelmény, történjen az járványos időszakban, vagy azon kívül. Az egészséges ételkészítés nem mehet a biztonság rovására, azonban a biztonságot sem lehet előtérbe helyezni az egészséges ételekkel szemben. A fogyasztók számára legmegfelelőbb étel elkészítése a két szempont egyszerre történő betartásával valósítható meg.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) ezúton felhívja a figyelmet arra, hogy –minden ezzel ellentétes tájékoztatás ellenére – a közétkeztetési rendelet betartása a továbbiakban is elvárás, a biztonságos ételkészítésre vonatkozó előírások betartásával együtt.
Az NNK valamennyi közétkeztetési szolgáltatást nyújtónak ezúton köszöni meg a magyar lakosság, a gyermekek, valamint a betegek étkeztetése érdekében tett eddig erőfeszítéseiket.
Munkájukhoz további jó egészséget, kitartást és erőt kívánunk!