A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) állategészségügyi nemzeti referencia laboratóriuma kimutatta a kérődző állatokat megbetegítő kéknyelv-betegség előfordulását Csongrád megye déli részén és Bács-Kiskun megyében.
A szúnyogok által terjesztett vírusos állatbetegségre kizárólag a szarvasmarha, juh és kecske, valamint a vadon élő kérődzők fogékonyak. A magas lázzal járó betegség a kérődző állatok nyelvét, emésztőrendszerét, valamint izomzatát támadja meg. A fertőzött állatoknál az elhullási arány viszonylag alacsony, ám a betegség súlyos szövődményekkel járhat, és sokáig elhúzódhat. Nem kell elhullásokra számítani a kérődző vadállományban, mivel e fajok kevésbé érzékenyek a kéknyelvűségre. A kéknyelv-betegséget terjesztő vírus az emberi egészségre ártalmatlan. Az emberre az esetlegesen fertőzött állatokból előállított élelmiszerek sem jelentenek veszélyt. A betegség hazai megjelenése miatt a NÉBIH védő- és megfigyelési zónát jelölt ki. A százötven kilométeres sugárban megállapított védő- és megfigyelési zóna területéről kéknyelvűségre fogékony állatot kiszállítani csak hatósági engedéllyel lehet. Az állattartók új állat vásárlása előtt is feltétlenül tájékozódjanak az állatorvosnál a beszállítás lehetőségeiről.
A kéknyelv- betegség miatt elrendelt korlátozó intézkedések Veszprém megye dél-keleti részét is érintik. A megfigyelési zónából ki, illetve oda beszállítani kérődző állatot csak állatorvosi engedéllyel lehet.
A megfigyelési körzet alá tartozó települések:
- Alsóörs
- Aszófő
- Balatonakali
- Balatonalmádi
- Balatonfőkajár
- Balatonfüred
- Balatonfűzfő
- Balatonkenese
- Balatonszepezd
- Balatonszőlős
- Balatonudvari
- Balatonvilágos
- Barnag
- Berhida
- Csajág
- Csopak
- Dörgicse
- Felsőörs
- Hajmáskér
- Hidegkút
- Királyszentistván
- Küngös
- Litér
- Lovas
- Nemesvámos
- Olaszfalu
- Örvényes
- Ősi
- Öskü
- Paloznak
- Papkeszi
- Pécsely
- Pétfürdő
- Sóly
- Szentkirályszabadja
- Tés
- Tihany
- Tótvázsony
- Várpalota
- Vászoly
- Veszprém
- Veszprémfajsz
- Vilonya
- Zánka
A NÉBIH kéri a szarvasmarhát, juhot vagy kecskét tartó gazdákat, hogy a kéknyelv-betegség tüneteire legyenek fokozott figyelemmel, és gyanú esetén haladéktalanul forduljanak állatorvoshoz vagy a járási állat-egészségügyi hivatalok munkatársaihoz.